Plotka o „ograniczeniu wiekowym do całego internetu od 1 lipca 2025 r.” jest fałszywa. Nie ma w Polsce ani w Unii Europejskiej przepisu, który kazałby zwykłym użytkownikom instalować obowiązkową aplikację czy inaczej potwierdzać wiek przy logowaniu na Facebooka, X, Instagram czy innym serwisie społecznościowym.
Skąd wziął się ten fake news ?
-
Od początku czerwca w mediach społecznościowych i na kilku portalach tech pojawiały się nagłówki w stylu „Bez nowej aplikacji nie wejdziesz do internetu”; ich zasięg dodatkowo podbiły wpisy na platformie X.
-
Autorzy wpisów powoływali się na rzekome unijne rozporządzenie, które miało by wejść w życie 1 lipca 2025 r. i wymuszać weryfikację pełnoletności przed wejściem na „każdą stronę”. W rzeczywistości taki akt prawny nie istnieje.
Plotkę zdementowało między innymi Ministerstwo Cyfryzacji:
W ostatnich dniach w niektórych mediach pojawiły się nieprawdziwe informacje o rzekomym pomyśle Komisji Europejskiej dotyczącym wprowadzenia obowiązkowej aplikacji weryfikującej wiek użytkowników stron internetowych, bez której nie będzie możliwości korzystania z tych stron.
Z uwagi na to, że informacje te są powielane i zniekształcane, przekazujemy krótkie wyjaśnienie.
W europejskim porządku prawnym nie ma dziś przepisu, który zobowiązuje użytkowników serwisów internetowych do weryfikacji wieku aby zalogować się do różnego rodzaju platform. Również w Polsce nie ma podstaw prawnych do wymagania weryfikacji wieku.
Obywatele Polski nie są zobowiązani do korzystania z żadnej aplikacji mobilnej do potwierdzania wieku, która miałaby im umożliwić korzystanie z serwisów internetowych.
Komisja Europejska pracuje nad udostępnieniem państwom członkowskim technologii umożliwiającej anonimową weryfikację wieku. Ma to nastąpić w lipcu 2025 roku jako rozwiązanie tymczasowe. Nie będzie to rozwiązanie obligatoryjne. Docelowo tego typu technologia będzie znajdowała się w europejskim portfelu tożsamości cyfrowej. Nie będzie obowiązkowa dla użytkowników.
W Polsce prace Ministerstwa Cyfryzacji i Centralnego Ośrodka Informatyki skupiają się na wdrożeniu aktualnej mapy drogowej rozwoju aplikacji mObywatel oraz europejskiego portfela tożsamości cyfrowej.
Aplikacja mObywatel już dziś pozwala na weryfikację wieku poprzez możliwość przekazywania danych do instytucji z nią zintegrowanych (backsystem) z mDowodu, gdzie zawarta jest wyłącznie informacja o potwierdzeniu pełnoletniości, bez przekazywania jakichkolwiek danych użytkownika – to rozwiązanie ma być podstawą przy wdrożeniu europejskiego portfela tożsamości cyfrowej (zgodnie z eIDAS 2).
Jedyna realna inicjatywa w Polsce
-
W wykazie prac rządu widnieje projekt ustawy o ochronie małoletnich przed dostępem do treści szkodliwych w internecie. Ma on zmusić dostawców treści pornograficznych do skutecznego sprawdzania wieku odbiorców—nie wszystkich internautów, nie w mediach społecznościowych. gov.pl
-
Projekt jest na wczesnym etapie i dotyczy wyłącznie witryn z treściami +18; zwykłe serwisy, aplikacje i portale społecznościowe nie zostaną objęte obowiązkową weryfikacją wieku.
COMMENTS