HomeDezinformacjaDezinformacja na świecie

Kreml wziął kanclerza na celownik

Według specjalistów, potencjalnymi autorami fake newsów skierowanych przeciwko kanclerzowi Niemiec mogą być środowiska bliskie Kremlowi, które mogą postrzegać silne poparcie Merza dla Ukrainy jako zagrożenie.

Polska w latach 1918-1939 nie była państwem faszystowskim
Trzeba stanowczo upominać się o prawdę
Rosyjskie kłamstwa na temat polskich żądań w sprawie reparacji wojennych od Niemiec

Od momentu objęcia urzędu kanclerza Niemiec przez Friedricha Merza (CDU) w sieci pojawiła się lawina fake newsów na jego temat. Niemiecki rząd i niezależni eksperci alarmują, że mamy do czynienia z celową i zorganizowaną kampanią dezinformacyjną. Wskazują przy tym, że za atakami mogą stać środowiska powiązane z Kremlem oraz skrajna prawica. Pisze o tym focus.de w tekście „Dlaczego pojawia się tak wiele fałszywych informacji na temat kanclerza Merza”, który jest oparty na artykule DPA (Niemiecka Agencja Prasowa).

Fałszywe doniesienia na temat Merza śledzą eksperci z Institute for Strategic Dialogue (ISD), pisze Focus. To niezależna organizacja zajmującej się m.in. zwalczaniem dezinformacji. Jak wyjaśnia we wspomnianym artykule analityk ISD Pablo Maristany de las Casas, Merz znalazł się w centrum fake newsów jako kandydat CDU na urząd kanclerza po upadku rządu SPD-Zieloni-FDP pod koniec zeszłego roku. Od czasu objęcia urzędu i deklaracji kontynuowania wsparcia dla Ukrainy, kampanie dezinformacyjne – jak mówi ekspert – „tylko się nasiliły”.

Od czasu wyboru na kanclerza Merz stał się głównym celem dezinformacji – zauważa Maristany de las Casas. Na platformie TikTok działają całe konta poświęcone szerzeniu fake newsów na temat jego polityki. Często z wykorzystaniem materiałów generowanych przez sztuczną inteligencję. Takie konta zdobywają tysiące polubień i obserwujących.

W mediach społecznościowych codziennie pojawiają się zmyślone „inicjatywy” Merza, których celem jest jego dyskredytacja. Najnowsze fałszywe twierdzenia dotyczą na przykład wydłużenia czasu pracy czy wcześniejszego początku ciszy nocnej.

Według Maristany’ego de las Casas, potencjalnymi autorami tych fake newsów są z jednej strony środowiska bliskie Kremlowi, które mogą postrzegać silne poparcie Merza dla Ukrainy jako zagrożenie. Z drugiej strony – jak twierdzi ekspert – Merz jest również celem kont z kręgów skrajnej prawicy.

Żródło: Warum es plötzlich so viele Fake News zu Kanzler Merz gibt

 

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: